Blachodachówka a blacha trapezowa. Porównanie
Blacha trapezowa charakteryzuje się przetłoczeniami w kształcie trapezu, przy czym wysokość i kształt profili może być różny. Blacha powstaje ze stali lub aluminium pokrytych specjalnymi powłokami chroniącymi przed korozją. Blacha trapezowa należy do najtańszych pokryć dachowych. Jest lekka, wytrzymała, łatwa w montażu i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Pomimo tego, że na rynku pojawiły się nowsze rodzaje pokryć dachowych, to blacha trapezowa wciąż jest jednym z częściej wybieranych materiałów. Doskonale sprawdza się także na budynkach remontowanych, gdzie z uwagi na nośność więźby nie można zastosować zbyt ciężkiego materiału.
Innym rodzajem pokrycia wykonywanym z profilowanej blachy jest blachodachówka, która występuje w postaci arkuszy lub modułów. Podobnie jak blacha trapezowa blachodachówka jest lekkim i stosunkowo niedrogim materiałem, a więc sprawdza się także przy remontach. Ogromną zaletą blachodachówek jest wysoka estetyka i ogromny wybór kształtów profili. Szacuje się, że żywotność dachu z blachodachówki może wynosić nawet 60 lat, co jednak zależne jest od grubości blachy i rodzaju powłoki ochronnej.
Blachodachówka czy blacha trapezowa? Co wybrać?
Tak naprawdę obydwa rozwiązania są dość podobne, a podstawowa różnica tkwi w estetyce. Blachodachówka wizualnie przypomina tradycyjną dachówkę i idealnie sprawdza się przy dachach o większym kącie nachylenia. Pokrycie będzie mniej efektowne na dachach z małym nachyleniem – wówczas lepiej zdecydować się na blachę trapezową lub płaską blachodachówkę. Prosty kształt profili podkreśli nowoczesny wygląd budynku. Zarówno blachodachówka, jak i blacha trapezowa powstają z blachy o grubości od 0,4 do 1,2 mm, a o trwałości pokrycia decyduje rodzaj powłoki ochronnej.