Rodzaje pap dachowych
Nowoczesne papy dachowe są dzisiaj bardzo często wybieranym pokryciem dachowym różnych budynków mieszkalnych i użytkowych. Zachęcają ceną oraz prostym sposobem użytkowania. Na rynku istnieje kilka rodzajów tego materiału, które spełniają różne funkcje i mogą stanowić ważną warstwę izolacyjną. Jakie rodzaje pap dachowych są najbardziej popularne? Czym się charakteryzują i dlaczego warto je wybrać?
Co warto wiedzieć na temat papy?
Dzięki rozwojowi przetwórstwa i technologii możemy dzisiaj korzystać z nowoczesnych pap dachowych, materiałów do pokrycia stropu, ale i fundamentów, które są o wiele bardziej wytrzymałe i chronią dodatkowo przed wnikaniem wilgoci z deszczu czy roztopionego śniegu w strukturę budynków. Dostępne na rynku rodzaje różnią się właściwościami i parametrami technicznymi, ale wszystkie składają się z dwóch warstw: masy bitumicznej, czyli specjalnie przygotowanego asfaltu, oraz wkładki wzmacniającej umieszczonej między nimi, tak zwanej osnowy.
Wkładki ta wykonana może być z różnych materiałów: włókien kalandrowanych, połączeń włókniny poliestrowej z włóknami szklano-poliestrowymi. Jej zadaniem jest zapewnienie odporności na uszkodzenia mechaniczne papy, na rozciąganie i zrywanie. Papa to zaledwie kilkumilimetrowa warstwa materiału, ale skutecznie chroni znajdujące się pod nią elementy,
Rodzaje papy
Papy podkładowe kładzie się jako pierwszą warstwę, bardzo cienką, która ma wzmocnić pokrycie dachowe. Posypuje się ją talkiem lub drobnoziarnistą posypką, które pomagają spoić ją z kolejną warstwą np. blachodachówek, dachówek czy gontów. Papy izolacyjne chronią przed pojawieniem się nierówności na dachu i zapewniają wentylację między kolejnymi materiałami. Papy wierzchniego krycia są nakładane na podkładowe lub samodzielnie, jeśli są grubsze. Te posypane są grubszą posypką mineralną i mają bardzo mocną osnowę, stanowią estetyczne wykończenie dachu. Zakup materiału w sprawdzonym miejscu gwarantuje produkty wysokiej jakości, które będą łatwe w montażu i długo nam posłużą.